Doskonale zaprezentowały się nasze zawodniczki na Mistrzostwach Europy Seniorów, które odbyły się 9 kwietnia w duńskim Roskilde. Sandra Nowak wywalczyła srebrny, a Marta Lubos brązowy medal! ... /zdjęcia/ /wyniki: seniorzy,  juniorzy/

Startująca w kategorii do 50 kg Sandra Nowak w eliminacjach wylosowała wolny los, w ćwierćfinale pokonała wyraźnie mistrzynię Hiszpanii Lidię Soriano, a w półfinale równie wyraźnie mistrzynię Litwy Erikę Zubertowicz. Finałowa rywalka Daiva Krisciuniene wydawała się łatwiejsza niż poprzednie rywalki. Litwinka narzuciła jednak od początku finału swój siłowy i bardzo nieefektowny ale efektywny sposób walki, z którym zawodniczka TKS-u nie potrafiła sobie poradzić i niestety to Litwinka mogła cieszyć się ze złotego medalu. Sandra po brązowym medalu w ubiegłym roku teraz wspięła się o jeden szczebel wyżej. Wicemistrzostwo Europy  zagwarantowało jej też kwalifikację do reprezentacji Europy na Mistrzostw Świata, które odbędą się w Kazachstanie na przełomie czerwca i lipca. Marta Lubos, która wystartowała w kategorii do 60 kg, po ubiegłorocznych sukcesach była jedną z głównych faworytek do złota. Nasza zawodniczka znakomicie rozpoczęła zawody - w eliminacjach pokonała przez wazari Szwedkę Dianę Klijajic, a w ćwierćfinale w ten sam sposób nie dała szans reprezentantce Ukrainy Ludmile Synenko. Jej półfinałowa rywalka Ruta Brazdzionyte z Litwy to wielokrotna mistrzyni i medalistka Mistrzostw Europy. Zarówno walka jaki i dwie dogrywki nie przyniosły rezultatu, chociaż w każdej z trzech rund Marta miała dość wyraźną przewagę. Żeby zwyciężyć musiała do siebie przekonać trzech sędziów, przekonała niestety tylko dwóch i o zwycięstwie Litwinki zadecydowała różnica wagi. Tarnogórzanka nie ma jeszcze zapewnionej kwalifikacji  na Mistrzostwa Świata, jest jednak pierwszą zawodniczką rezerwową w swojej kategorii i być może dołączy w Kazachstanie do swojej koleżanki klubowej. W Mistrzostwach wystartował także w kategorii do 85 kg Marek Wolny, który po bardzo pechowym losowaniu zmierzył się już w drugiej rundzie eliminacji z wielokrotnym Mistrzem Europy Rumunem Mariusem Ilasem. Tu także, tak jak w przypadku Marty, wagą ciała po walce i dwóch dogrywkach zwyciężył Rumun. W pierwszej dogrywce po bardzo kontrowersyjnej decyzji sędziów zawodnik TKS-u zamiast wazari (pół punktu) za prawidłowo wykonaną technikę, otrzymał od sędziów … upomnienie za rzekomy faul. Marek Wolny po ubiegłorocznym brązowym medalu Mistrzostw Europy Open, także jest pierwszym rezerwowym zawodnikiem w swojej kategorii i być może także jego zobaczymy w Kazachstanie.

 

W Mistrzostwach Europy Seniorów, które oglądał komplet publiczności (ok. 3 tysiące widzów) wystartowało 208 zawodników z 24 krajów. Z pozostałych reprezentantów Polski złote medale wywalczyli Maciej Mazur (Warszawa; w kategorii +85kg) oraz Konrad Kozubowski (Opole; kata), srebrne krążki poza Sandrą Nowak stały się udziałem Filipa Szellera (Krosno; kata) i ponownie Konrada Kozubowskiego (w kategorii -65kg), brązowy medal oprócz Marty Lubos zdobyła zawodniczka z Radzionkowa Monika Podora (w kategorii -50kg).

Bogdan Lubos (trener): Sandra stoczyła bardzo dobre walki. W finale Litwinka walczyła bardzo brzydko, ale skutecznie. Cały czas pchała się do przodu. W ciągu całej walki ani razu nie wykonała żadnej techniki nożnej. Sandra była o wiele lepsza technicznie ale niestety nie potrafiła sobie poradzić z takim sposobem walki. Brązowy medal Marty nie zadowala ani jej ani mnie. Była przygotowana na walkę o złoto. Nie chcę krytykować sędziów, ale po półfinale nawet trenerzy Litewscy przyznawali, że Marta powinna wygrać już po pierwszej rundzie. Marek jak zwykle ostatnio, miał pechowe losowanie. Z Ilasem walczył bardzo dobrze. Tu także sędziowie się nie popisali nie zaliczając prawidłowej techniki. Sandra już ma kwalifikację na Mistrzostwa Świata. Marta i Marek są pierwszymi rezerwowymi i  np. w przypadku kontuzji kogoś ze swojej kategorii automatycznie uzyskają kwalifikację. Organizator może też zdecydować o powiększeniu listy zawodników w tych kategoriach (limit na dzisiaj to 16 kobiet i 32 mężczyzn w ramach reprezentacji kontynentów w każdej kategorii wagowej) i wtedy także  wystartują w Kazachstanie.

Treningi 2017/2018

Zapraszamy dzieci młodzież i dorosłych na treningi na halę sportową w Tarnowskich Górach (przy obwodnicy obok Aquaparku)...

Więcej...